piątek, 25 kwietnia 2014

SPŁYW KAJAKOWY


PROGRAM WYCIECZKI

ORGANIZOWANEJ PRZEZ  SEKCJĘ TURYSTYCZNĄ UTW-AWF

SPŁYW  KAJAKOWY BARYCZĄ

 

   1. Data spływu :
      28.05.2014 (środa),  w razie niekorzystnej pogody może nastąpić przesunięcie terminu spływu na dzień 11.06.2014 (środa)

  2. Czas trwania wycieczki : 9 do 10 godz.

 3. Koszt wycieczki :
 
Oszacowany wstępnie ( przy  15 uczestnikach ) – ok. 90 zł/osobę ( przejazd, kajaki z wyposażeniem, pilot – ratownik WOPR, ognisko, ubezpieczenie ). Ostateczny koszt będzie zależał od ilości uczestników.

4. Miejsce i godzina wyjazdu (zbiórki)

Przed Hotelem Wrocław, godz 8.00

 5. Organizator wycieczki

Andrzej Salski

tel.stac.- 71/348 56 30           tel.kom. -  604 288 364

e- mail -   wasalscy@wp.pl

Zapisy do dn. 05.05.2014 ( mailem )

Wpłaty w dn. 09.05.2014 ( na wykładzie ) lub wcześniej po uzgodnieniu telefonicznym.

Ilość uczestników spływu ograniczona. ( 24 osoby)

 6. Prowadzący spływ

Radosław Mrówka – ratownik WOPR – właściciel firmy „Spływy kajakowe”


   7. Opis wycieczki

Spływ zaczyna się w Żmigrodzie ok. godz. 10-tej. Rzeka płynie z dala od domostw ludzkich, uregulowanym ale atrakcyjnym korytem. W połowie trasy w miejscowości Kędzie znajdują  się ślady po grodzisku sprzed 2700 lat. Tu planowany jest odpoczynek przy ognisku. Spływ kończy się w Wąsoczu po pokonaniu ok. 21 km trasy. Powrót do Wrocławia  w godz. 17 – 18.

 

Więcej informacji dotyczących spływu – w najbliższym czasie.

sobota, 19 kwietnia 2014

Zdrowia, szczęścia i radości


Radosnych Świąt Wielkanocnych, 
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny...
 i wiarą w sens życia...
oraz 
wielu radosnych chwil... 
i smacznego święconego w gronie najbliższych osób...

życzy…    
           Samorząd Studentów – Seniorów
    
   




wtorek, 15 kwietnia 2014

ZAMEK KSIĄŻĄT OLEŚNICKICH - 2. etap wycieczki do Oleśnicy

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Zamek Książąt Oleśnickich, częściowo udostępniony chętnym. Tutaj przewodnikiem był pan Andrzej Trawiecki. Poznaliśmy wiele sekretów sal, korytarzy, alków, a nawet łazienek – prosty opis, prawda? Na końcu zamieściłem opis Jana Szulca (za jego zezwoleniem), opowiadający dokładniej o Oleśnicy i o Zamku – proponuję poczytać…
wysypaliśmy się z busa i wypoczęci zmierzamy do Zamku
posiada on długie krużganki, antenę satelitarną,…
książęta witają
renesansowe krużganki z bliska, sgraffitowe ozdoby ścian i przewodnik, a na dole widać główną bramę zamkową z herbami Karola II w jej zwieńczeniu
 
herb z bliska
przechodzimy przez kolistą salę
oglądając drewniane witraże
mijamy anioła podobnego do tego na kolumnie przed ratuszem 
oglądamy kominek – obok stoi szafa…
to zbliżenia są twarzy
zaglądamy do szafy,
a to jest okaflowana łazienka księżnej…
ten Anioł – jakby nas żegnał, obiecywał nagrodę…

Autorzy:  Miecia Banaszak, Janusz Szulc,
zdjęcia:   Zygmunt Ruszczyc,
a całość zredagował:  ASZ


Dalej znajduje się zapowiedziany materiał Janusza Szulca, zachęcam do zapoznania się z nim... 

niedziela, 13 kwietnia 2014

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA APOSTOŁA I EWANGIELISTY - 3. etap wycieczki do Oleśnicy

    
Ogromna wiedza Janusza Szulca pozwoliła nam zapoznać się z historią 
Bazyliki Mniejszej w Oleśnicy
    
Kościól św. Jana Apostoła i Ewangelisty (dawny zamkowy – oglądaliśmy w Zamku zamurowane książęce przejście do kościoła),  wymieniany już w 1230. roku, w pierwotnej formie powstał w końcu XIII w.  Następnie powiększony i przebudowany, otrzymał na przełomie XVI i XVII w. empory nad nawami bocznymi. Po wojnie trzydziestoletniej, w latach 1655-1656 kościół restaurowano, budując równocześnie kaplicę z kryptą grobową dla Książąt Wirtemberskich. Po zrujnowaniu (zawalenie się sklepień) został odbudowany w latach 1906-1908, i odrestaurowany w roku 1962. W obecnej formie jest to orientowana, gotycka budowla ceglana, trzynawowa, bazylikowa, z wydłużonym prezbiterium zakończonym poligonalnie. Od północy przylega do niego kwadratowa wieża, zwieńczona dwukondygnacjowym hełmem z XVII w., a od południa ośmioboczna kaplica grobowa. 
Kościół ten został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej przez Papieża-Polaka Jana Pawła II w 1998r. Do najciekawszych elementów wyposażenia należą :
–  barokowy ołtarz glówny  z  1708 r. –  wielki i bogaty w formach  –  drewniane rzeźby u dołu (obok kolumn) –  przedstawiają czterech ewangelistów (Łukasz, Mateusz, Jan i Marek), a u góry –  są to  rzeźby Mojżesza oraz Jana Chrzciciela. Ołtarz uzupełniają obrazy „ Ostatnia  wieczerza”, „Złożenie do grobu”, „ Zmartwychwstanie” oraz „Wniebowstąpienie” –  też z tego okresu,
–  drewniana ambona z roku 1605 –  będąca fundacją księcia Ziębicko-Oleśnickiego Karola II  Podiebradowicza oraz jego żony Elżbiety (z Piastów legnicko-Brzeskich). Ambona wspiera się na pniu drzew –  jako symbolu życia oraz figurze św. Krzysztofa, który z wysiłkiem dźwiga Boże Dziecię. Pomiędzy obrazami stoją figury świętych, a na wysokim baldachimie stoją figurki aniołków w tańczących pozach –  trzymających tarcze herbowe Podiebradowiczów,, Hohenzollernów, Piastów Legnicko-Brzeskich i Książąt Meklemburskich, Szczyt baldachimu wieńczy figura Chrystusa Zmartwychwstałego,
–  kamienna chrzcielnica z ok. 1500 r. 
    
14 metrowy drewniany ołtarz główny
    
Dzięki ekwilibrystycznym i fotograficznym umiejętnościom Zygmunta możemy obejrzeć zdjęcia barokowej ambony, z wyjątkowymi figurami tańczących aniołów na glorii, zwieńczonej postacią Chrystusa Zmartwychwstałego.
    
    
    
Na 1. piętrze, nad wejściem do bazyliki mniejszej, mieści się unikatowa biblioteka łańcuchowa o wymiarach ok. 5 x 3 m. Obecnie jest ona jedyną  zachowaną na Śląsku i w Polsce, przy czym warto pamiętać, że do 1945 r. takie biblioteki istniały także w Złotoryi oraz w Legnicy. Bibliotekę łańcuchową w Oleśnicy założył Książę Ziębicko–Oleśnicki Karol II Podiebrad w roku 1594. Księgi były ustawione w regałach ściennych, a  pośrodku stał stół,  przy którym czytelnicy mogli z nich korzystać.
    

    
    
    
Księgi były wówczas niezwykle kosztowne, dlatego uznano za konieczne ich zabezpieczenie przed ewentualnością kradzieży,  na wzór dawnych bibliotek klasztornych, a mianowicie poprzez  łańcuchy mocowane do drewnianych okładzin książek (książki miały wówczas okładki  z  cienkich desek, często bogato zdobionych – stąd pochodzi powiedzenie, że czytamy książkę „od deski, do deski”).
    
Na końcu każdego łańcucha znajdowało się kółko, które zakładano na drąg znajdujący się nad stołem czytelniczym, przy czym łańcucha nie można było odczepić bez udziału bibliotekarza.
Biblioteka łańcuchowa w  dawnym kościele zamkowym w Oleśnicy – obok kilku bibliotek kościelnych we Włoszech oraz w holenderskim Zutphen i angielskim Hereford – jest ostatnią zachowaną biblioteką łańcuchową w Europie Środkowej.


Autorzy:  Miecia Banaszak, Janusz Szulc,
zdjęcia:   Zygmunt Ruszczyc, 
a całość zredagował:  ASZ

środa, 9 kwietnia 2014

WYCIECZKA DO ARBORETUM LEŚNEGO W STRADOMII DOLNEJ - 1. etap wycieczki do Oleśnicy

We Wrocławiu lał deszcz, ale skoro pan Łukasz mówi "na kijki każda pogoda jest dobra, złe może być tylko ubranie", więc wszyscy stawili się w komplecie, i już po chwili powiało optymizmem...    bo...   padać...  przestało...
Po Arboretum Leśnym im. prof. Stefana Białoboka prowadzi grupę pan Czesław Pawlikowski – leśnik z wykształcenia,  z pasją i z zamiłowaniem.  
                                     Zapowiada, że obejrzymy cuda przyrody...
    
Przechodzimy przez oczko wodne z trzema, wiekowymi karpiami – pan leśnik potrafi je przywołać, porozmawiać z nimi, nakarmić,... 
    
Jako gospodarz, chwali się kolekcją różaneczników, brzóz, wierzb i największą  w Polsce kolekcją sosen (ponad 60 odmian i gatunków). 
    
Od Janusza Szulca dowiadujemy się, że 
Dendroflora arboretum składa się obecnie z około 1700 polskich drzew doborowych o udokumentowanym pochodzeniu oraz około 1200 taksonów drzew i krzewów pochodzących z różnych regionów Eurazji oraz Ameryki Północnej. Kolekcje te są zgromadzone na terenach leśnych i porolnych o łącznej powierzchni 150 ha  (w tym 70 ha lasów oraz 80 ha  dawnej powierzchni rolnej). Arboretum posiada  także bogate kolekcje obejmujące rośliny chronione, wodne oraz górskie.

Arboretum obejmuje:

-        alpinarium, czyli ogród roślin wysokogórskich,
-        kolekcję dendrologiczną – liczącą  1158 gatunków i odmian,
-        kolekcję roślin wodnych i chronionych – ponad 100 gatunków,
-        szkółkę drzew leśnych,
-        kompleks pięciu stawów,
-        leśną ścieżkę edukacyjną o nazwie „Stradomia”
-        Archiwum Klonów Gatunków Cennych – gromadzone są tu oraz  pomnażane gatunki bardzo cenne, chronione i zagrożone.
-        automatyczną stację meteorologiczną.
    
Sukcesem szkółki jest  też wyhodowanie dwóch nowych odmian sosny czarnej (Pinus nigra  Arn. Ślizów” oraz Pinus nigra Arn. „Syców”). 
Położenie w centrum dużego kompleksu leśnego (Lasy Rychtalskie) powoduje,  że arboretum pełni również funkcje edukacyjne i rekreacyjne będąc miejscem aktywnego kontaktu z przyrodą.

Lecz w arboretum wiosna dopiero nadchodzi...
    
widzimy dzikie prymulki, drobne magnolie  
    
ale gunera brazylijska nie wykiełkowała – widać tej wiosny jeszcze nie czuje. Z dużą swadą przewodnik wprowadza nas w tajniki genetyki roślin i podaje ciekawostki o roślinach i zwierzętach...
    
oglądamy skalniak na tle pni – ogryzionych przez sarny iglaków... pomimo elektrycznego pastucha
   
dąb nr 271, wyhodowany z żołędzi najstarszego w Polsce Dębu Chrobrego i posadzony 18. maja 2006 r. w rocznicę Pontyfikatu
   
te iglaczki wokoło, to foteliki teściowej – wyjaśnia Leśnik…
    
Walka o pieniądze toczy się wszędzie; tutaj również kupiliśmy rośliny, które u wielu z nas, w ogródkach i na parapetach 
będą przypominały, że należy tu wrócić latem lub jesienią...
    
Zaraz będzie ognisko z grillem. Dochodzimy, pachnące ognisko dębowe już płonie –  Andrzejowie zadbali o drewno, równo ustawili zaostrzone patyki do opiekania mięsiwa, są druciane widełki... Wandziu, dziękujemy wam za to...
i uwertura do posiłku – jak ten niebieski dym pachnie... 
PRECZ  Z  PAPIEROSAMI ! 
  Szczególnie dziękujemy Krysi Szustalewicz 
która perfekcyjnie cały pobyt zaplanowała i zaopatrzyła w talerzyki, widelczyki, musztardę,...
    
nastała sjesta  –  w dymie, lub bez...
    
a dla smakoszy deserek z grilla...


Autorzy:  Miecia Banaszak, Janusz Szulc,
zdjęcia:   Zygmunt Ruszczyc i Andrzej Salski, 
a całość zredagował:  ASZ

niedziela, 6 kwietnia 2014

KONCERT IRENY SANTOR WE WROCŁAWIU

Irena Santor, niekwestionowana Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, nagrała ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się niezapomnianymi przebojami. Wszyscy wciąż zachwycamy się takimi utworami jak: „Tych lat nie odda nikt”, „Powrócisz tu”, „Już nie ma dzikich plaż”, „Embarras”. Kryształowo czysty głos, wyjątkowa muzykalność oraz kunszt interpretacyjny czynią z niej ponadczasową Artystkę wielkiego formatu. Znają Ją wszyscy, w każdym wieku, a Jej piosenki są wciąż aktualne i nadal brzmią z tą samą ogromną siłą!
Już 25 kwietnia zapraszamy na wyjątkowy koncert
do Wrocławskiego Centrum Kongresowego
przy Hali Stulecia. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. 

Zapisy na koncert wraz z wpłatą 40zł. lub 30 zł. lub wielokrotność tej kwoty w zależności od ilości biletów, będą przyjmowane na zajęciach i przed wykładem do dnia 10 kwietnia 2014r. przez kol. Krystynę Kusińską i kol. Krystynę Matuszek.
Dokonałam rezerwacji miejsc rząd 4 i 5 I miejsca, rząd 22 II miejsca.
Po terminie /10 kwiecień/ rezerwacja będzie nieaktualna i miejsca będziemy mieli inne, nie tak atrakcyjne.
Krystyna Matuszek

czwartek, 3 kwietnia 2014

"POWITANIE WIOSNY W ARBORETUM"


PRZYPOMINAM:

Wycieczka  do  ARBORETUM
sobota  2014.04.05

Odjazd  spod  hotelu  WROCŁAW

         
 
o godz.  8:30


          DO ZOBACZENIA…
                                       …czekamy na ładne zdjęcia,…


wtorek, 1 kwietnia 2014

AKADEMIA RUCHU DLA SENIORÓW


GIMNASTYKA DLA SENIORA Z ELEMENTAMI TAŃCA

Gimnastyka nie musi być nudna! - dlatego też na naszych zajęciach nie tylko wymachy czy ćwiczenia wzmacniające. Oprócz tego, są one wzbogacone o elementy tańca współczesnego. Zajęcia zwiększają świadomość ciała, poprawiają koordynację, równowagę. Dzięki ćwiczeniom pozostajemy sprawni i wydolni fizycznie, wzmacniamy układ kostny i zakres ruchomości stawów. Podczas gimnastyki nie zabraknie też relaksu, wyciszenia i pracy z oddechem. Pomoże nam w tym doświadczanie tańca współczesnego.

zajęcia: WTORKI godz. 17:00 - 18:00
pierwsze zajęcia: 25 marca. 2014
obowiązkowe zapisy telefoniczne 71/793 29 38 po godz. 15:00, lub mailem: info@akademiaruchu.com.pl

JOGA KUNDALINI

Praktyka Kundalini Jogi utrzymuje ciało w optymalnym zdrowiu fizycznym - zwiększa pojemność płuc, pobudza krążenie, ulecza system nerwowy i hormonalny, trenuje i stymuluje umysł czyniąc go mocnym i giętkim w obliczu zmian oraz stresu. Daje nam spokój i pewność siebie. Joga Kundalini przekazana Zachodowi przez Yogi Bhajana, jest prostą techniką, która może być stosowana przez każdego, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej.
Przebudzanie i poszerzanie świadomości jest charakterystycznym efektem Kundalini Yogi, z tego powodu zwanej jogą świadomości. Kundalini Yoga jest praktyczną wiedzą dla nas wszystkich abyśmy byli zdrowi, szczęśliwi i spełnieni.

zajęcia: PONIEDZIAŁKI godz. 18:00 - 19:15
obowiązkowe zapisy: telefoniczne 71/793 29 38, lub mailem: info@akademiaruchu.com.pl

PILATES - TRENING DOBREGO SAMOPOCZUCIA

Ćwiczenia bez stresu i męki wykonywane przy dźwiękach spokojnej muzyki wprowadzają nas w dobry nastrój i poprawiają wygląd naszego ciała. Fizjoterapeuci i osteolodzy określają tę metodę jako jedną z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej. Pilates łączy ćwiczenia fizyczne z koncentracją umysłu i kontrolą oddechu. Atutem ćwiczeń Pilates jest to, że każdy może ćwiczyć i uzyskać niezwykłe efekty. Ponieważ ciało nie jest narażone na ekstremalne wysiłki i stres, stanowi ona idealną formę ćwiczeń dla ludzi, którzy z powodu bólu stawów lub słabych mięśni unikają wysiłku. Korzyści płynące z uprawiania Pilates są liczne:
• zdrowy, giętki kręgosłup,
• rozciągnięcie i jednocześnie wzmocnienie mięśni ciała,
• lepsza równowaga i koordynacja,
• jędrniejszy brzuch.

zajęcia: PIĄTKI godz 17:00, soboty godz. 10:40
obowiązkowe zapisy: telefoniczne 71/793 29 38, lub mailem: info@akademiaruchu.com.pl

Dla osób z Wrocławską Karta Seniora karnet na 6 wejść - 40 zł

Wszystkie zajęcia odbywają się w:
Akademii Ruchu, ul. Ruska 47 - 48a
tel. 71 793 29 38, info@akademiaruchu.com.pl

NASZA KAWA W KRAKOWIE


W dniu 27 marca 2014 roku odbyła się jednodniowa wycieczka do Krakowa. Podróż upłynęła nam szybko i w przyjemnej atmosferze. W trakcie podróży podjadając małe co nieco i popijając gorące napoje wysłuchaliśmy w dużym skrócie historii Krakowa , którą przedstawił nam kolega Janusz Szulc . Kraków przywitał nas piękną słoneczną pogodą. Więc z radością wyruszyliśmy całą grupą z Dworca Autobusowego poprzez Bramę Floriańską na zwiedzanie.
Zwiedzaliśmy część podziemia Rynku, były też po drodze Sukiennice, kościół Mariacki , Wawel, Kazimierz .
 



 

Zaczarowana dorożka zaczarowany koń………….