piątek, 28 czerwca 2024

AKADEMICKI KURIER WAKACYJNY Nr6 (28.06.24) - ostrzega

Niebezpieczne upały – chroń się seniorze! 

Dodane przez Barbara Pacan - 08-07-2024 - 16:33

Kiedy temperatura powietrza przekracza 28 stopni Celsjusza, szczególnie powinny na siebie uważać osoby starsze, zmęczone, otyłe oraz te, które przyjmują leki utrudniające proces termoregulacji.

Osoby starsze mogą też mieć obniżoną zdolność do odczuwania pragnienia, co zwiększa ryzyko dehydratacji. Jak się przygotować do upałów, żeby zapobiec udarom cieplnym, odwodnieniu i zasłabnięciom?

Stwórz azyl w swoim mieszkaniu

Gdy na zewnątrz szaleją upały, dom powinien być Twoim azylem, z górną granicą temperatury 28°C w ciągu dnia i 24°C w nocy. W uzyskaniu takich parametrów pomogą zasunięte na okna żaluzje lub grube białe zasłony, a także wieczorne oraz poranne wietrzenie mieszkania na dwie strony, by wpuścić do wnętrza chłodniejszy nawiew i natlenić pomieszczenie. Wentylator także przyniesie ulgę.

W tak ciepłe dni trzeba też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu leków, które mają zapis na ulotce o tym, by przechowywać je w temperaturze poniżej 25°C. Najlepiej trzymać je wtedy w lodówce.

A jak przygotować sypialnię, by zaznać w niej spokojnego snu w czasie upałów? Używaj pościeli bawełnianej, zmieniaj codziennie odzież do spania, pamiętaj o przewiewie, weź letni prysznic przed snem, a nawet zanurz stopy w misce z zimną wodą. I koniecznie zadbaj o właściwą wilgotność – przewieszone przy oknach mokre ręczniki wystarczająco zabezpieczą śluzówki przed wysuszeniem i odparowując, wspomogą spokojny oddech przez noc.

Nie igraj ze słońcem

Największe upały występują między godziną 11:00 a 15:00, w tym czasie należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Dlatego sprawunki planuj na pory poranne, a spacery na późne popołudnia, nie zapominając o nakryciu głowy, przewiewnym, jasnym ubraniu z lnu, cienkiej bawełny lub chłodzącej wiskozy, filtrze SPF 50, okularach przeciwsłonecznych i butelce wody w plecaku.

Unikaj uciążliwego wysiłku fizycznego, bo może on doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Nawadniaj organizm

Możliwe, że nie czujesz pragnienia, tym bardziej w upalne lato pilnuj przyjmowania ok.3 litrów płynów, bo serce potrzebuje równowagi elektrolitowej do sprawnego przepompowywania krwi i dotleniania wszystkich narządów. Przygotuj herbatki ziołowe i owocowe (bez cukru!) oraz soki warzywne na bazie przecieru pomidorowego, bogatego w dobroczynny dla mięśni potas. Sięgaj po wodę mineralną z mięta i cytryną, wyśmienicie smakuje także woda z plastrami świeżego ogórka lub z natką pietruszki.

Pamiętaj, by napoje miały temperaturę pokojową i by nie wypijać naraz całej butelki (bo to nie nawadnia tkanek, a jedynie obciąża nerki, które w przeciągu godziny są w stanie wydalić litr płynu, przy okazji pozbawiając organizm znacznych ilości sodu i potasu). Kardiolodzy zalecają wypijanie objętości szklanki co 20 minut. 

Gdy organizm poci się nieprzeciętnie mocno, chroniąc się przed przegrzaniem, pamiętaj o uzupełnieniu soli mineralnych, żeby nie dopuścić do zaburzenia rytmu serca i niewydolności nerek czy wątroby.

Domowe izotoniki to sposób, by zapobiec niedoborom sodu i ryzyku niebezpiecznej hiponatremii. Tym razem proponujemy przyrządzić je na bazie wody mineralnej gazowanej, bo gaz szybciej wtłacza wodę do organizmu, wzbogacić je sokiem z cytryny lub pomarańczy (cytrusy orzeźwiają i mają działanie wychładzające) i na jeden litr wody dosypać jedną czwartą łyżeczki soli. Taki napój nawodni ciało, uzupełni elektrolity i zapobiegnie tężyczce.

Choroba ta przytrafia się nawet tym, którzy nie zapominają o wodzie, ale wypacają jej tak dużo, że jednocześnie wypłukują z organizmu jony sodu, magnezu i potasu, doprowadzając ich do bolesnych skurczy mięśni.

Na upały jedzenie płynne i roślinne

W gorące dni warto postawić na dania lekkostrawne, bogate w warzywa, owoce, jogurty naturalne. Zalecamy zrezygnować z alkoholu, słodyczy, kawy, napojów z kofeiną i tłustych potraw. Zamiast dwudaniowym obiadem, lepiej posilić się chłodnikiem z dodatkiem kefiru, a na drugie danie przygotować sałatkę. Koktajle owocowe na bazie jogurtu czy popularne mango lassi z tonizującym kardamonem idealnie orzeźwią i dodadzą sił po wyczerpujących godzinach wysokiej temperatury. Poza znanymi z chłodzących właściwości ogórkami, melonami, arbuzami i gruszkami, równie skutecznie studzą od środka granaty i banany. 

Także jedzeniem można sobie wyregulować swój wewnętrzny termostat podobnie jak  zimnymi kompresami i schładzaniem nadgarstków oraz pachwin pod chłodną bieżącą wodą. 

Leki

Przy wysokiej temperaturze naczynia krwionośne rozszerzają się, co może powodować spadki ciśnienia. Toteż i te osoby, które leczą się na nadciśnienie, powinny monitorować swój stan i w razie potrzeby, w porozumieniu z lekarzem, zredukować swoje leki na nadciśnienie.

A co robić, gdy wystąpią objawy udaru?

Zawroty głowy, nudności, przyspieszony oddech, mrowienie w kończynach, stan podgorączkowy, szum w uszach, łagodne zaburzenia widzenia, gwałtowna potliwość mogą być objawami udaru. Kiedy wystąpią, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, szyję, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej lub poprosić o wezwanie pogotowia. Nie przyjmuj żadnych leków, na pomoc czekaj w pozycji leżącej, na boku.

Życzymy, by dobre przygotowanie do wysokich temperatur pozwoliło zachować Ci najlepsze wspomnienia z tegorocznego lata.

Zespół Wrocławskiego Centrum Seniora

środa, 26 czerwca 2024

AKADEMiCKI KURIER WAKACYJNY Nr 5 (26,06.24)


Szanowni Państwo,

Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej zaprasza Dolnośląskich Seniorów na bezpłatne wydarzenia pod nazwą „Dolnośląski Senior poznaje Wrocław”.

Ich celem jest zapoznanie Dolnośląskich Seniorów z 1000- letnią historią powstawania miasta Wrocławia i jego tradycjami. Kolejnym celem wydarzeń jest integracja oraz aktywizacja środowiska senioralnego na Dolnym Śląsku.

Planujemy oprowadzenie 10 grup Dolnośląskich Seniorów po 25 osób w grupie, łącznie 250 osób. Grupy będą oprowadzane przez licencjonowanego przewodnika.

Czas trwania spaceru to 4 godziny, w tym dwie przerwy po 15 minut. Spacery odbywać się będą dla 5 grup w godzinach przedpołudniowych: 10.00 -14.00 oraz dla 5 grup w godzinach popołudniowych: 12.00-16.00. Zapewniamy ubezpieczenie od NNW.

Spotkania rozpoczynamy pod pomnikiem hrabiego Aleksandra Fredry na rynku wrocławskim. Szczegółowy plan spacerów zostanie do Państwa przekazany w terminie późniejszym, po zapisaniu się na wydarzenie.

Spacery organizowane są w ramach Wojewódzkiego Programu „Nestor”, a odbywać się będą w dniach:

1.)  10.07.2024 r.  godzina 10.00 -14.00

2.)  12.07.2024 r.  godzina 10.00 -14.00

3.)  15.07.2024 r. godzina 10.00 -14.00

4.)  17.07.2024 r.  godzina 12.00 -16.00 

5.)  19.07.2024 r. godzina 12.00 -16.00

6.)  22.07.2024 r.  godzina 12.00 -16.00

7.)  24.07.2024 r. godzina 12.00 -16.00

8.)  26.07.2024 r. godzina 12.00 -16.00

9.)  29.07.2024 r. godzina 10.00 -14.00

10.)  31.07.2024 r. godzina 10.00 -14.00

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych Seniorów do uczestnictwa w bezpłatnych spacerach.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres email: spacery@dops.wroc.pl do dnia 05.07.2024 r. ze wskazaniem konkretnego terminu, na który chcą się Państwo zapisać.

Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Halina Roman

Specjalista ds. Współpracy i Analiz

Tel. 71-770-42-34

Dział Współpracy i Analiz

Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej

ul. Trzebnicka 42

50-230 Wrocław

tel. 883 90 89 09

www.dops.wroc.pl

www.kupujespolecznie.pl

https://www.facebook.com/DolnoslaskaES

 

 oraz

 Zakochaj się w Polsce

6 godz.  · 

Stowarzyszenia „Zakochaj się w Polsce” zaprasza na

BEZPŁATNE SPACERY „PAMIĘTAJMY O OGRODACH – zespoły przyrodniczo-architektoniczne Wrocławia” – spacery dla Seniorów i sympatyków krajoznawczej idei ‚Zakochaj się w Polsce”

Prowadzenie Anna Zwiech prezes stowarzyszenia

Spacery podejmują tematykę ogrodów historycznych i współczesnych założeń zieleni miejskiej Wrocławia.. Będzie możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień przestrzeni, wnętrz w ramach dawnych (ze względu na funkcję) i obecnych zabudowań zespołów klasztornych, wewnętrznych zieleńców katedralnych, zrekonstruowanych ogrodów historycznych, zespołów architektoniczno-przyrodniczych.

Organizacja spacerów jest sfinansowana ze środków Województwa Dolnośląskiego.

Z Wrocławianami wybierzemy się szlakiem historycznych założeniach zieleni miejskiej, w tym ogrodów klasztornych, zielników, promenad, labiryntów, alei, ogrodów użytkowych, ogrodów przypałacowych. W ranach przestrzeni urbanistycznej Wrocławia uczestnicy poznają realizacje koncepcji miasta ogrodu, miejskich ogrodów publicznych, parków, historycznych ogrodów Wrocławia.

Wydarzenia:

1) 28 CZERWCA godz. 17.00 Ogrody katedralne – ogrody Ostrowa Tumskiego, Zielnik Klasztoru Zgromadzenia Sióstr De Notre Dame – historyczny Zamek Piastów Wrocławskich

rozpoczęcie: główne wejście do katedry

2) 5 LIPCA godz. 17.00 Promenada Staromiejska od Wzgórza Liebicha (Wzgórze Partyzantów) po Bulwar staromiejski – Szpital Wszystkich Świętych z Parkiem Staromiejskim, ogrodem Pałacu Królewskiego oraz założeniami ogrodowymi wewnątrz obiektów w ramach historycznego układu parkowego otaczającego Stare Miasto.

rozpoczęcie: Wzgórze Partyzantów przy fontannie

3) 12 LIPCA godz. 17.00 Zacisze Zalesie – dawna podmiejska osada

rozpoczęcie: główne wejście kościół NMP Częstochowskiej

4) Założenia miasto ogród – wrocławskie Pawłowice

5) Historyczne ogrody Kurii Książęcych – ogrody klasztorne, wirydarze

6) Wrocławskie Wyspy – nadodrzańskie bulwary po Kępę Mieszczańską

7) Park Szczytnicki – dawny ogród książęcy z zespołem terenów wystawowych Ogród Japoński

😎Leśny Park Osobowice - posiadłość Kornów

Prosimy o rezerwację sms , potwierdzenie udziału dwa dni przed spacerem pod nr tel 604 94 89 81

prosimy o zapytania sms, dotyczące terminów spotkań nr tel 604 94 89 81 ze względu na specyfikę pracy terenowej przewodników „Zakochaj się w Polsce”, terminy spacerów będą uaktualniane na bieżąco.

Zapraszamy do śledzenia strony organizacji

http://www.zakochajsiewpolsce.org/

https://www.facebook.com/zakochajsiewpolsce.org/

Zapraszamy na wycieczki szlakiem założeń ogrodowych po Dolnym Śląsku

piątek, 21 czerwca 2024

sobota, 15 czerwca 2024

AKADEMICKI KURIER WAKACYJNY NR 3 (15.06.24


Dzisiejszy dzień przynosi dwa wydarzenia w których brali udział nasi studenci:

Zespół Nestor gościł dzisiaj na „IV Mistrzostwach dla Seniorów o Puchar Komendanta Miejskiego Policji” we Wrocławiu, które to odbyły się na terenie „Hali Orbita”. Patronem Mistrzostw był Prezydent Wrocławia Pan Jacek Sutryk. Po zakończonych konkurencjach sportowych przed oficjalnym wręczeniem Pucharów Komendanta, dyplomów i nagród, nastąpiła część artystyczna. W tej części wystąpiło trzy zespoły taneczne, a wśród nich nasz „Nestor”. Jesteśmy bardzo dumne, zespół zachwycił publiczność i … władze WCRS. Usłyszałyśmy od obcych ludzi piękne komentarze i gratulacje.

 Bardzo się cieszymy jest to dla nas zastrzyk do dalszej pracy.










    Również dzisiaj grupka seniorów z naszego UTW wzięła udział w "XV Wojewódzkim Rajdzie  Seniorów po Dolinie Baryczy". Głównymi punktami rajdu było zwiedzenie kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP w Wierzchowicach z XVIII wieku z bardzo ciekawą polichromią. 
Następnie autobusem pojechaliśmy do Grabownicy, gdzie czekały na nas świeżutkie drożdżówki . Po posiłku grupa wybrała się na wieżę obserwacyjną - 150 m. Ponieważ była to pora południowa to zaplanowana obserwacja ptaków nie udała się. Kolejny punkt to zwiedzanie kompleksu pałacowego w Goszczu i krótki spacer po parku. Koniec rajdu to Gogołowice, gdzie w wiejskiej świetlicy zjedliśmy smaczny posiłek przy tanecznych rytmach.  Nasi przedstawiciele wzięli udział w konkursie wiedzy o Dolinie Baryczy. Jak w zeszłym roku tak i w tym byli bezkonkurencyjni i zajęli pierwsze miejsce.  











Joasia Kwiatkowska, Basia Karwowska

poniedziałek, 10 czerwca 2024

AKADEMICKI KURIER WAKACYJNY Nr 1 (10.06.24)

PROPOZYCJA OD KOLEGI ANDRZEJA

Witam. Chciałbym napisać o idei wycieczek górskich w naszym gronie. Pomyślałem sobie, że warto skorzystać z faktu, iż nasze miasto leży tak blisko Sudetów, proponuję zatem jednodniowe wycieczki w góry korzystając z transportu publicznego (kolej, autobus). Proponuję, żeby wycieczki odbywały się w dni powszednie – wtedy unikniemy tłoku na szlakach i w środkach komunikacji. Na początek coś bliskiego, wycieczka w okolice Ślęży, a konkretnie spacer na Radunię (zakładając, że pogoda będzie ok). Planowany termin, wtorek 18 czerwca. Wszelkie szczegóły techniczne prześlę wkrótce.

Jeśli macie jakieś inne idee czy propozycje wycieczek bardzo proszę o kontakt.

Do zobaczenia na górskich szlakach! Andrzej

czwartek, 6 czerwca 2024

Kabaret OT.TO - Wakacje (HD) Zakończenie roku 2023/24


zd. J. Karwowski

    We wtorek 04.06.2024 roku uroczyście pożegnaliśmy kolejny rok akademicki oraz grupę naszych absolwentów. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, których przywitała Pani Kierownik dr Regina Kumala. Przewodnicząca Danuta Durman-Ulatowska przedstawiła sprawozdanie z minionego semestru. Po uroczystym wręczeniu przez Pana Prorektora d/s Nauczania Dr hab. Ryszarda Bartoszewicza prof. AWF, dyplomów ukończenia i skromnych upominków nastąpiła część artystyczna, w której wystąpił zespół "Nestor".  Następnie bardzo liczną grupą  udaliśmy się na spotkanie towarzyskie do "kawiarni Starej Biblioteki". 
    Będziemy znowu wspominać zajęcia, prowadzących, spotkania... Mamy nadzieję, że z niektórymi koleżankami i kolegami spotkamy się ponownie w październiku.
Niech wakacje będą szczęśliwe i zdrowe bez żadnych niespodzianek, abyśmy pełni pozytywnej energii , pełni sił do działania, współpracy, spotkali się w NOWYM ROKU!








zdjęcia Janek Karwowski, tekst Joanna Kwiatkowska



Ps. Zdjęć bardzo dużo jest na WhatsApp FB.