poniedziałek, 16 września 2013

SPŁYW KAJAKOWY ODRĄ


 Spływ kajakowy Malczyce – Ścinawa w dniu 2013.09.11

… to był wspaniały dzień…

 
Do Malczyc, gdzie rozpoczynaliśmy spływ, wyruszyliśmy z Wrocławia żegnani przez Basię Ferenc o 11:30. Pierwsza wzmianka o Malczycach, wsi w powiecie średzkim pochodzi z 1202 r. Była ona wtedy własnością księcia Henryka I, a w 1245r przekazana została klasztorowi cystersów w Lubiążu. Ważną rolę w historii Malczyc odgrywała przeprawa promowa przez Odrę, która została zlikwidowana w 1974 r. po wybudowaniu mostu  w Lubiążu. Mieszkańcy Malczyc znają potęgę żywiołu jakim jest woda, wystawili mu pomnik nad brzegiem Odry




Na dawnej przeprawie promowej zwodowaliśmy kajaki .

 


Spływ odbywał się na odcinku  z Malczyc do Ścinawy obszaru  Natura 2000, obejmującego Łęgi Odrzańskie. Obszar stanowi fragment doliny Odry o długości 101 km, od Brzegu Dolnego do Głogowa, w granicach terenów zalewowych wraz z planowanymi polderami. Na obszarze tym występują lasy i łąki łęgowe oraz torfowiska. Występują tu cenne, chronione gatunki drzew, roślin, ptaków i ryb typowych dla obszarów łęgowych.
Popłynęliśmy z prądem. Oglądaliśmy z rzeki klasztor Lubiąski, będący jedną z najstarszych i najbogatszych fundacji zakonnych Śląska.




Czas płynął i my płynęliśmy.
Za kajakiem widać ostrogi, czyli kamienne wały wychodzące z nabrzeża w poprzek nurtu. Ostrogi przesuwają nurt rzeki ku jej środkowi, zwiększając w nim prędkość wody. Za ostrogą powstaje wir, prędkość wody słabnie i z czasem przestrzeń między ostrogami wypełnia się materiałem niesionym przez rzekę (zamula się). Po prawej widać przed kajakiem wysepkę z piasku, naniesioną przy wyższym poziomie wody.





Należało odpocząć… Wylądowaliśmy na takiej piaszczystej wysepce; zbocze było strome,  i miękkie…




Radek rozpalił ognisko, a prawdziwi optymiści (którzy wierzyli w pogodę i ognisko) wyciągnęli i upiekli kiełbaski, częstując pesymistów…




Drugi odpoczynek na wysepce bardziej płaskiej. Zrobiło się ciepło, słońce grzeje, załogi się rozbierają, optymiści wyciągają ciasteczka, jeszcze przydałaby się kawa...



Wysepki piaskowe – należą do mad piaszczystych – są  żyzne; zawierają dużo próchnicy i składników  mineralnych. Zarastają roślinnością. Szersze łąki porastają lasami łęgowymi. Najżyźniejsze mady występują w dolnym biegu Wisły, Żuławach i nad Odrą.



Jeszcze pamiątkowe zdjęcie  na wyspie......



……..i na wodzie



Płyniemy dalej, oglądamy nory bobrów i piękne nadodrzańskie pejzaże .



 


Wreszcie Ścinawa, miasto leżące w powiecie lubińskim o bogatej historii.  Pierwsza wzmianka  z roku 1202, wtedy wsi należącej do klasztoru w Trzebnicy. Miasto znacznie zniszczone w czasie II wojny światowej, obecnie lokalny ośrodek gospodarczy i kulturalny.



 

Pan Radek robi nam pożegnalne zdjęcie w porcie (jesteśmy ustawieni załogami kajaków)




Ładujemy się do busa naszego stałego przewoźnika f. DUET  i wracamy do Wrocławia.

 


W ciągu 4,5 godz. (łącznie z postojami) przepłynęliśmy 27 km przy bezdeszczowej pogodzie, w sporej części słonecznej. Spływ profesjonalnie prowadził p. Radek Mrówka właściciel firmy, ratownik WOPR.

Organizatorem spływu był Andrzej Salski – Sekcja Turystyczna UTW-AWF

 Sprawozdanie opracowali: Adam Szustalewicz i Andrzej Salski

 

2 komentarze: