czwartek, 21 kwietnia 2016

astronomia



Dla tych co lubią też inne dycypliny naukowe szykuje się atrakcja astronomiczna

W dniu 9 maja br. Instytut Astronomiczny UWr przeprowadzi publiczną akcję obserwacyjną dość rzadkiego zjawiska jakim jest przejście Merkurego na tarczy Słońce (tak zwany tranzyt). Zjawisko rozpocznie się o godzinie 13:12 naszego czasu i będzie trwać aż do zachodu Słońca. Samo zejście Merkurego z tarczy słonecznej odbędzie się już po zachodzie.
Zjawisko tranzytu, czyli przejścia na tle słonecznej tarczy występuje tylko dla dwóch planet krążących bliżej Słońca niż Ziemia, czyli Merkurego i Wenus. W wypadku tej drugiej planety jest ono dużo rzadsze. Kolejny tranzyt Wenus, widoczny w Polsce, wystąpi dopiero w 2125. roku. Dużo częstsze są za to tranzyty Merkurego, które odbywają się kilkanaście razy w ciągu stulecia. Niewielki rozmiar tej planety powoduje jednak, że bez dobrego sprzętu optycznego nie da się dostrzec tarczy planety na tle naszej gwiazdy. Same obserwacje Słońca są również bardzo niebezpieczne dla niedoświadczonych obserwatorów, dlatego zapraszamy do skorzystania z naszych instrumentów których konstrukcja zapewnia całkowite bezpieczeństwo przy obserwacjach Słońca.

W ramach akcji obserwacyjnej planujemy pokazy zjawiska przy pomocy trzech naszych teleskopów, transmisję "na żywo" z innego obserwatorium w sali naszego Planetarium oraz dwa wykłady popularno-naukowe poświęcone temu zjawisku.
Zapraszamy chętnych do naszego Instytutu już na 12:30.
Wykłady zostaną wygłoszone o godzinie 14:00 i 15:00.
Koniec akcji o godzinie 18:00.
Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Kopernika 11, Wrocław (Park Szczytnicki)
pozdrawiam, joasia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz