niedziela, 23 kwietnia 2017

Wizyta w Planetarium




Nie samym sportem Student UTW AWF żyje i dlatego 06.04.2017 wybraliśmy się do  Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kopernika 11. Pogoda była bardzo kapryśna deszcz i wiatr, dlatego najpierw zostaliśmy zaproszeni do sali wykładowej. Wszyscy usiedli w ławkach i to była chwila przypomnienia… jak to kiedyś było...
Następnie udaliśmy się do Planetarium. Przywitała nas Pani mgr Barbara Cader–Sroka pracownik instytutu, która krótkim wykładem wprowadziła nas w czarodziejski pełen tajemnic świat astronomii. Zapadła cisza, światło zgasło i rozpoczął się pokaz „Spacer po nocnym niebie”.






Z pokazu dowiedzieliśmy się o dobowym i rocznym wyglądzie nocnego nieba, o pozornym ruchu  gwiazd na niebie  w zależności od szerokości geograficznej:  we Wrocławiu, na równiku oraz na biegunie północnym. Pokazane i opisane zostały gwiazdozbiory nieba letniego i zimowego oraz inne obiekty widoczne na niebie: najbliższe nam Planety Układu Słonecznego, mgławice i najdalsze galaktyki. Po pokazie przeszliśmy do budynku głównego instytutu, gdzie znajduje się  kopuła drewniana, pod którą znajduje  się 203 mm refraktor Clarka-Repsolda (1881). Teleskop służy do obserwacji nocnego nieba. Pani mgr Barbara Cader-Sroka objaśniła  i zaprezentowała  nam jak działa teleskop. Pokazała też jak przy pomocy teleskopu można oglądać plamy na Słońcu.
Dziękujemy Panu Dyrektorowi  Instytutu Profesorowi Michałowi Tomczakowi oraz Pani mgr Barbarze Cader- Sroka za wspaniałą wycieczkę w inny świat.
W Instytucie cyklicznie odbywają się wykłady popularno-naukowe. Wszystkie wykłady odbywają się w sali wykładowej Instytutu Astronomicznego na ul. Kopernika 11. Wykład trwa około godziny, a jeśli jest pogoda, po wykładzie planowany jest pokaz nieba za pomocą 20-cm refraktora Clarka-Repsolda. Wstęp wolny.
21 IV 2017
1700
1900
mgr Katarzyna Mikuła
Małe światy Układu Słonecznego
5 V 2017
1700
1900
Mateusz Pitura
Eksploracja Marsa
12 V 2017
1700
1900
dr Joanna Molenda-Żakowicz
Dzień Asteroid się zbliża
19 V 2017
1700
1900
prof. Andrzej Pigulski
Na krańcach Wszechświata... i dalej
2 VI 2017
1700
1900
dr Milena Ratajczak
Misja Rosetta, czyli o komecie z bliska

Szczególne podziękowania należą się również naszej studentce Joasi Kwiatkowskiej, która nas do Planetarium zaprosiła.
Dziękujemy Ci Joasiu
Tekst przygotowała Joasia Kwaitkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz