poniedziałek, 6 listopada 2017

Wycieczka


Wycieczka po zabytkach UNESCO

Na Dolnym Śląsku jest wiele zabytków wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. My zwiedziliśmy klika z nich : Kościół Św. Ducha w Jaworze; Kościół Pokoju w Świdnicy; Bazylikę w Krzeszowie.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Jaworu. Tu oglądamy przede wszystkim ewangelicki kościół Św. Ducha zwany Kościołem Pokoju. Nazwa pochodzi od pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648), na mocy którego cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech kościołów. Budowę świątyń obwarowano wieloma zastrzeżeniami, m.in. miały powstać w ciągu jednego roku, do ich budowy można było użyć jedynie materiałów nietrwałych, nie mogły mieć wież ani dzwonów. Z trzech wybudowanych przez luteran kościołów, do naszych czasów dotrwały dwa, trzeci zbudowany w Głogowie spłonął w XVIII wieku.
W Jaworze zwiedzamy jeszcze rynek z ratuszem zbudowanym w stylu neorenesansu niderlandzkiego wraz z średniowieczną wieżą oraz mieszczańskie domy z arkadami.

Kolejne miasto to Kupiecka - Świdnica. Cennym zabytkiem jest kościół św. św. Stanisława i Wacława  z  gotyckim i barokowym wyposażeniem oraz z najwyższą na Dolnym  Śląsku wieżą (103m). W Świdnicy zwiedzamy - ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju  z XVII w., o konstrukcji szachulcowej, z wystrojem barokowym, jeden z największych kościołów drewnianych w Europie. Budynek o powierzchni 1.090 m² może pomieścić 7.500 osób. Miejsce do modlitwy zorganizowano na kilku poziomach. Wnętrza świątyń ozdobiono malowidłami. Autorami barokowych ornamentów, śląskich herbów oraz obrazów z życia szlachty i sceny biblijnych są Christoph Kalicki i Christian Süßenbach. 
Zwiedzamy również rynek ze wspaniałymi kamienicami gotyckimi, renesansowymi i barokowymi. Podziwiamy Świdnicę i okolice z wieży ratuszowej, która po 45 latach powróciła, po remoncie do miasta i jest obecnie atrakcją turystyczną. Turyści mogą wjechać windą na przeszklony taras widokowy, zlokalizowany na poziomie VIII.

W Kotlinie Kamiennogórskiej, u stóp  Wzgórz Krzeszowskich znajduje się wieś Krzeszów z zespołem dawnego opactwa Cystersów. Zespół klasztorny składa się z 5 obiektów:
v Bazyliki Mniejszej p.w. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, jedna z najpiękniejszych na świecie świątyń późnobarokowych - nazywana Europejską Perłą Baroku,
v kościoła św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” Michaela Willmanna, 
v Mauzoleum Piastów Śląskich, gdzie spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa, 
v   klasztoru Sióstr Benedyktynek
v  oraz Domu Opata.
  Za murami kompleksu klasztornego, wśród zalesionych wzgórz znajduje się Kalwaria Krzeszowska, na którą składają się 33 stacje drogi krzyżowej, pierwsze tego rodzaju powstałe na Śląsku. Opactwo w Krzeszowie funkcjonuje do dzisiaj jako ośrodek życia religijnego. Rolę opiekunów tego miejsca przejęły po cystersach siostry benedyktynki.

W drodze powrotnej przejeżdżamy przez Chełmsko Śląskie, gdzie oglądamy DWUNASTU APOSTOŁÓW” – czyli zespól drewnianych domów powstałych na początku XVIII wieku jako osada tkaczy czeskich.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Pełni wrażeń w zbogaceni o wiedzę historyczną o Światowych Zabytkach Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.














  











 Tekst: Bogusia Muszyńska, zdjęcia Ryszard Meinert

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz