czwartek, 14 czerwca 2018

Muzeum




Pawilon Czterech Kopuł

Pawilon Czterech Kopuł  to miejsce gdzie mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Samo wnętrze już robi wrażenie. Utrzymane jest w kolorze białym, a świetliki dodatkowo rozpraszają światło dodając  eksponatom dodatkowy efekt wizualny.

Dzięki Zbyszkowi Kawalcowi  12.06. br. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć  w wystawie Tadeusza Brzozowskiego „ Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa” i warsztatach „Lekcji muzealnej”.

Tadeusz Brzozowski (1918–1987), wybitny artysta malarz, rysownik, scenograf i pedagog, który w latach 60. XX w. należał do artystycznej czołówki Europy. Jako jeden z nielicznych malarzy współczesnych do perfekcji opanował technologiczne tajniki tworzywa, którym posługiwał się równie biegle, jak dawni mistrzowie. Wypracował jedyną w swym rodzaju „alchemię koloru”, która – jak pisał Aleksander Wojciechowski – była zjawiskiem wyjątkowym w europejskiej sztuce XX w. Jego niezwykłe, pełne tajemniczych przestrzeni, wielowarstwowych struktur i świetlistych barw dzieła tworzą wieloznaczną, przewrotną i wciąż uniwersalną opowieść, zbudowaną z konfliktów, przeciwieństw oraz radości wpisanych w ludzką egzystencję. Jego prace, docenione i nagradzane na całym świecie, znajdują się w zbiorach najważniejszych instytucji muzealnych, galerii oraz kolekcji prywatnych .





















Po wystawie pięknie opowiadając oprowadziła nas Pani Przewodnik i również pod jej kierunkiem odbyły się warsztaty „Dozwolone od lat osiemnastu”.

Zabawa polegała na tym, że każdy z nas wylosował jakąś część ciała człowieka i musiał ją po swojemu narysować i pokolorować. Następnie na kolorowym brystolu każdy przyklejał w dowolnej konfiguracji jakąś część i z tego wyszło nasze dzieło. Dzieło wyobraźni każdego z nas. Było miło i wesoło.

Dziękujemy Bardzo Zbyszkowi.
tekst Joasia Kwiatkowska, zdjęcia Joasia Kwiatkowska i Krysia Matuszek, informacja o T. Brzozowskim z internetu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz