piątek, 11 sierpnia 2023

AKADEMICKI KURIER WAKACYJNY NR 27 (11.08.23)

 

Wczoraj 10.08.23 r. Danusia umówiła nas na pętli tramwajowej na Oporowie.

Oporów to osiedle Wrocławia położone w dzielnicy Fabryczna. Od północy jego granica biegnie wzdłuż torów kolejowych, a od wschodu rzeka Ślęza. Osiedle ma bardzo bogatą historyczną przeszłość. Najstarsza wzmianka o Oporowie pochodzi z 1201 roku pod nazwą Oporowo. Księga ziemska księstwa wrocławskiego z 1353 roku  wspomina o Oporowie, że wieś należała do kapituły wrocławskiej. Oporów jest najwyżej położonym osiedlem wrocławskim (137m npm.) o najzdrowszym klimacie w naszym mieście. Do Wrocławia został przyłączony w 1951 roku.

            Licznie zgromadzona grupa Miłośników pod przewodnictwem Danusi udała się, wspinając pod górę (137 m npm.) pod 23 metrowy pomnik , przypominający skrzydła husarskie i na którym widoczne są sceny z kampanii wrześniowej Żołnierzy Wojska Polskiego. Spoczywa tu 604 osoby, głównie żołnierze polscy 2 Armii Wojska Polskiego, żołnierze walki podziemnej i przymusowi robotnicy cywilni, oraz ofiary terroru hitlerowskiego. Jest on usytuowany na wzgórzu  usypanym z gruzów. Wszystkie nagrobki są jednakowe i oddzielone od siebie stylizowanymi mieczami grunwaldzkimi. Nekropolia została zaprojektowana przez Tadeusza Hellera.

Następnie udaliśmy się w kierunku Parku Grabiszyńskiego, który to zajmuje blisko 48 ha i składa się z dwóch części: północnej od ul. Hallera i południowej przy  rzece Ślęza. Park powstał na terenie cmentarzy, gminnego, zakonnego, komunalnego i wojskowego. Historię tego miejsca upamiętnia Pomnik Wspólnej Pamięci. Stoi on na miejscu dawnego krematorium Konwiarza. To 60 metrowa ściana, która  składa się z macew i płyt nagrobnych z cmentarzy różnych wyznań i narodowości.

            Park jest pełen okazałych różnorodnych drzew i roślinności (aleja lipowa, modrzewie, dęby,  świerki, buki, roślinności, krzewów z runem leśnym, bluszczem, barwinkiem, trzmieliną).

Największą jednak atrakcją jest Park Mamuta, utworzony z inicjatywy mieszkańców Oporowa tak zwanego Funduszu Obywatelskiego (WBO). Tu znajduje się zjeżdżalnia w kształcie mamuta, piaskownice, oraz inny sprzęt do wypoczynku i zabawy. Spacerując alejkami mijamy charakterystyczne rzeźby kamienne, które przedstawiają: macierzyństwo, rodzine,  zadumę ślężankę. Autorem tych kamiennych rzeźb jest  Tadeusz Tellera.

Spacerując i podziwiając uroki Parku Grabiszyńskiego, tak bardzo innego od pozostałych parków we Wrocławiu, wsiedliśmy do tramwaju, by udać się na tradycyjne pogaduchy przy „małym co nie co”… tym razem w promieniach słońca, w dobrych nastrojach, zasiedliśmy na tarasie „Cafe Borówka”.

Danusiu BARDZO DZIĘKUJEMY !!!!





































tekst Joanna Kwiatkowska, zdjęcia: Basia Karwowska, Małgosia Bartecka, Joasia Kwiatkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz