niedziela, 3 września 2023

AKADEMICKI KURIER WAKACYJNY Nr 41 ( 03.09.23)


PAWŁOWICE  ZAMEK KORNÓW

W sobotę 2 września 23, udaliśmy się do Pawłowic, tym razem z przewodnikiem miejskim. Naszą grupę reprezentowało nieliczne acz zacne grono miłośników ciekawych miejsc we Wrocławiu. Głównym punktem wycieczki był   Pałac Kornów położony w przepięknym rozległym parku ( Arboretum o powierzchni 78,5 ha w którym znajduje się ponad 200 gatunków drzew o krzewów) neorenesansowy,  wraz z przyległymi zabudowaniami po folwarku, z łącznikiem, oficyną, domem zarządcy, młynem, stajnią, wieżą wodną, domem ogrodnika, domem leśniczego, parkiem, glorietą, mostkiem, fontanną, dwiema bramami wjazdowym.  Pałac został wybudowany w 1891 roku XIX wieku . Heinrich von Korn dla którego został wybudowany  był wydawcą, drukarzem, mecenasem sztuki, który był dla Wrocławia tak ważnym, że jego portret wraz z żoną na płaskorzeźbie zdobni wrocławski ratusz, a nad portalem pałacu widnieje dewiza rodu Kornów „candide et caute” – „zacnie i przezornie”.

Pałac został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków . Od czasów powojennych , najpierw jako  Uniwersytet i Politechnika Wrocławska, a obecnie  Uniwersytet Przyrodniczy jest jego właścicielem. Tu mieściły się zakłady doświadczalne i laboratoria, magazyny zboża, oraz dom asystenta. W 2012 roku pałac wraz z budynkami dawnego folwarku odnowiono (m.in. młyn z zachowanym pełnym wyposażeniem), zadbano także o park. Dla potrzeb edukacji została utworzona edukacyjna ścieżka przyrodnicza, dość szczegółowo opisująca gatunki flory i fauny. W parku znajduje się  polana piknikowa i staw, po którym za czasów Kornów pływały gondole. Dziś pływają tutaj kaczki, łyski i łabędzie, których gniazda doskonale można obserwować z zabytkowej gloriety, zwanej też "świątynią dumania".  

Podczas spaceru  uroczymi  uliczkami  Pawłowic, podziwialiśmy  starą zabudowę, kościół rzymsko-katolicka pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, klasztor sióstr Benedyktynek Sakramentek. I tak w promieniach słońca poznaliśmy następny zakątek Naszego Pięknego Miasta.

 Naszej  Danusi życzymy dużo zdrowia  i dziękujemy bardzo za informacje o możliwości przyłączenia się do grupy z przewodnikiem.

 





 






























tekst i zdjęcia : Basia Karwowska i Joasia Kwiatkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz