czwartek, 11 kwietnia 2019

KONFERENCJA NAUKOWA -ZGORZELEC 30.04.19


Konferencja naukowa:
Transgraniczny Uniwersytet Trzeciego  Wieku
Zgorzelec 30.04.2019 r.
XXV  Międzynarodowy Dzień  Inwalidy. Zgorzelec 2019.
Przewodnim motywem spotkania były hasła Żeby życie nie bolało” i „ Problemy zdrowotne ludzi starszych”.
Uczestników, przybyłych z Dolnego Śląska, przywitała rektor TUTW pani Anna Śliwińska. Po przedstawieniu prelegentów i krótkiej części oficjalnej, w tym wręczeniu medali grupie osób zasłużonych w działalności TUTW, rozpoczęła się cześć artystyczna, w której wystąpili Jolanta Kremer i Julian Ursyn Niemcewicz, artyści Opery Śląskiej  w repertuarze operetkowym. Piękne głosy i znane utwory rozgrzały słuchaczy do tego stopnia, że pod koniec występu publiczność na stojąco śpiewała razem z artystami.
         Sesje rozpoczął wykład p. Tomasza Kostki z Kliniki Geriatrii UMED w Łodzi „Suplementy diety dla seniorów- brać, czy nie brać?”. W przystępny sposób prelegent przedstawił największe błędy popełniane przy zakupie suplementów, a są to: sugerowanie się reklamami i niewiedza kupujących o poziomie witamin, mikro- i makroelementów w organizmie, a także o interakcjach składników suplementów z aktualnie branymi lekami. Jednocześnie zwrócił uwagę na brak kontroli nad produkcją suplementów w Polsce, jak i nad ich składem i zgodnością z deklaracją producenta. Produkcje suplementów może prowadzić każdy z nas po zgłoszeniu działalności i zarejestrowaniu produktu, co jest dziwne i dające jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy je brać - zdecydowanie nie brać.
      Kolejny wykład p. Marka Żaka z UJK z Kielc „Dysfunkcje stóp u osób starczych - problem czy wyzwanie w życiu codziennym”, przedstawił główne problemy  związane z ostroga piętową, koślawością palucha, stopą płasko- koślawą, palcami młotkowatymi i zespołem stępu tzw. nerwiakiem Mortona. Po tym wykładzie aż strach było stanąć na nogi.
     Wykład p. Joanny Kostki z Kliniki Geriatrii UMED  w Łodzi „Jak długo można być mistrzem sportowym” uzmysłowił mi, że jak długo się da i nie ma znaczenia kiedy rozpoczniemy ćwiczenia,ważna jest chęć i systematyczność, a wówczas możemy osiągnąć wyniki na miarę przedstawionych  na wykładzie, nawet u 95-letnich kobiet i mężczyzn. Oczywiście jak dożyjemy, czego wszystkim życzę. Najlepiej dożyć wieku jakiego nikt nie dożył, a wówczas będziemy mistrzami nie do pobicia.
      P. Krzyżanowski Dominik z Dep. Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Woj. Dolnośląskiego, w swoim wykładzie „Patomechanizm i leczenie bólu przewlekłego” przedstawił główne przyczyny powstawania bólu  w różnych schorzeniach oraz możliwości jego uśmierzenia na drodze zabiegowej i farmakologicznej.
     W ostatnim wykładzie „ Mindfulness jako ucieczka przed zmartwieniami do tu i teraz” p. Zofia Śliwińska z SP WS ZOZ Zgorzelec przedstawiła pogląd, jak przeszłość i przyszłość mogą wpływać na nas i jak ważna jest teraźniejszość, czyli tu i teraz. Z podsumowaniem nietrudno  jest się nie zgodzić, bo uważne życie w tu i teraz to:   
   - codziennie na chwilę bądź offline,
   - rób jedną czynność na raz,
   - dokończ to, co robisz, 
   - wyjdź codziennie na spacer,
   - celebruj posiłek,
   - zadbaj o swoje ciało,
   - oczyść mieszkanie z nadmiaru,
   - UŚMIECHAJ  SIĘ 
Było to  VI spotkanie TUTW , wg mnie owocne, szczególnie kapitalny był wykład o suplementach, i mam nadzieje, że spotkamy się na kolejnych, równie udanych.

sprawozdanie pięknie przedstawił Ryszard Smoliński


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz