środa, 20 czerwca 2012

Wycieczka do Ogrodu Japońskiego i Hali Stulecia







W wycieczce w dn. 23.05.2012, przy pięknej słonecznej pogodzie, uczestniczyło 11 osób. Termin wycieczki nie był przypadkowy, w okresie tym Ogród jest najbardziej kolorowy. Przy bramie wejściowej Janusz Szulc opowiedział nam o podłożu historycznym i filozoficznym zjawiska jakim są ogrody japońskie.
Japońska sztuka ogrodowa narodziła się w VI-VII w. a. rozwinęła w XII-XV w., za sprawą szerzenia się w Japonii buddyzmu. Niezbędnym elementem ogrodu japońskiego jest woda – wnosząca do niego życie, ruch oraz kamień – symbolizujący niezmienność i trwałość przyrody. W ogrodach japońskich rośliny są starannie dobierane (pod względem kolorystycznym, kształtu, czasu kwitnienia, a nawet symbolicznych znaczeń). Ogród ma odzwierciedlać harmonię świata.
Wrocławski Ogród Japoński został zbudowany w Parku Szczytnickim w 1913 r. na Wystawę Stulecia przy udziale japońskiego ogrodnika. Część dawnej świetności odzyskał w 1996 r. przy udziale Ambasady Japonii.
Następnie przeszliśmy pod Halę Stulecia, wspaniałą żelbetonową konstrukcję wybudowaną na Wystawę w maju 1913r. dla uczczenia setnej rocznicy bitwy pod Lipskiem (klęska Napoleona). Janusz opowiedział nam historię budowy Hali oraz ciekawostki techniczne tej konstrukcji.
Wycieczka trwała blisko 2 godziny.
Organizator wycieczki: Andrzej Salski – Sekcja Turystyczna UTW-AWF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz